Bölüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bölüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bölüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Öncelikle üniversite seçimi yaparken bilinçli olmak gerekmektedir, seçim yapmadan önce kesinlikle ön araştırma yapmak gerekiyor. Seçilecek üniversitenin çevresi, sosyal imkanları ulaşım olanakları gibi unsurlar karar vermeyi kolaylaştıracaktır. Öğrencilerin, tercihleri hakkında karar vermeden önce aklında olan üniversitenin internet sitesi üzerinden bilgi toplaması gerekmektedir.

Genelde tercih yapacak öğrencinin kendisi ve ailesi tercih etme unsurları hakkında yeterince araştırma yapmadığından öğrencilerin yanlış tercihlerde bulunmasına sebep oluyor. Öğrenciler yerleşmeden önce muhakkak barınma gibi yaşamsal ihtiyaçlarını önceden gidermesi gerekmektedir. Üniversitenin çıkabilecek ekstra talepleri ile birleştiğinde, işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Öğrencilere zaman kaybı ve hatta 1 yıl kaybetmelerine sebep olabiliyor. Üniversitenin kendisine ait dergi, broşür, makale gibi iletişim araçlarından bilgi toplaması da faydalı olacaktır. Ayrıca öğrencinin araştırmakta olduğu üniversite hakkında daha öncesinde okuyup mezun olmuş bir öğrenciden de bilgi alabilir. Güncel sınav sistemini yakından takip etmeli, eğer kendini yetersiz görüyorsa uzman kişilere danışılmalıdır.


Seçeceği bölümün derslerinin içerikleri, devamsızlık hakları, dersi tamamlama şartları, ders saati, geçme notu, öğrenci işleri biriminin kolaylığı, sosyal imkanlar, fakülte programlarının yeterliliği, sosyal uygulamalar da bölüm tercihinde önemli rol oynar. Ders seçimi, ders alma, ders bırakma, alttan ders alma, üstten ders alma, gibi haklarında bilinmesi oldukça önemlidir.

Bu araştırmaların sonucunda üniversiteye giren öğrencinin beklentisi ve kariyer planlaması, olumlu bir şekilde etkilenmiş olur. Okul, öğrenci ve öğretmen bağlarının iyi şekilde gerçekleşmesi de bu araştırmalar sonucunda meydana gelir. Öğrenciler aynı zamanda derslerde ki başarısını da sürdürebilirse okudukları bölümleri çok kısa sürede bitirebilirler ve akademik çalışmalarına başlama fırsatı yakalayabilirler.

Fakülte seçmeli dersleri ve üniversite seçmeli derslerinin de oldukça önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu şekilde tüm bölüm derslerinin kazanım sağlayan dersler olması mümkün kılınabilir. Bu durum öğrenci için akademik anlamda kendini geliştirmesine olanak sağlar.

Tercih yaparken öğrencilerin üstünde durması gereken önemli unsurlardan biri, üniversitenin seçilen bölümün mesleki alandaki başarısıdır. Bir üniversitenin ilgili bölümündeki başarının göstergesi olarak hocaların verdiği dersler, çalışmaları ve projeleri olabilir.

Ayrıca, üniversite bünyesinde bulunan laboratuvarlar ve uygulama merkezleri, ilgili bölümün başarısını gösteren başlıca unsurlardandır.


 

Benzer Konular

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin