Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

 Kariyer planlaması yapmak kadar, kariyer elde ettikten sonra bunu doğru şekilde yönetmek de önemlidir. Kariyer yönetimi yalnızca işe alım ilanlarındaki aranan özellikleri karşılamak değildir. Aynı zamanda Kariyer planlaması yapmak, hayal kurmak veya kâğıt üzerinde planlama yapmak da değildir. Bu sebeple kariyer planlaması yaparken gerçekçi olmak gerekir.

Yüksek sermaye gerektiren sektörlerde planlama yapmak için, elinizde yeterli imkân olduğu sürece daha rahat ilerleyebilirsiniz. Fakat planlama yaparken yeterli sermaye olmasa da bu kariyeri planlamak mümkündür. Geleceğiniz hakkında kariyer planlarınızı yaparken öncelikle mevcut imkanları değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Kariyerinizde ilerleme kaydederken çalışacağınız sektörü iyi seçmelisiniz. Yalnızca para kazanmak için iş seçimlerinde bulunmamalısınız. Bu durum sizlerin çalışma performansınızın kötü yönde etkilenmesine neden olabilir. Sektördeki tüm işverenler işe alacağı personeli mutlaka işletmesine faydalar sağlayacak, nerede nasıl düşünebileceğini bilen, kararları, kesin ve hızlı karar verme kabiliyetine sahip iş veren vekillerini ve personelleri bünyesine katmak ister. Kariyer yönetiminin yalnızca sizin kararlarınız doğrultusunda gelişmesi gerekmektedir.

Doğru bir kariyer yönetimi yapmak için öncelikle kariyer tercihinizi hangi sektörde istediğinizi kesin şekilde belirlemeniz gerekiyor.  Yapacağınız tüm işlerde olduğu gibi hedefi önceden belirlemek sizi başarıya daha hızlı götürmektedir. Yapacağınız iş doğrultusunda sizi mutlu edecek ve özel yaşantınızda motive edecek işleri tercih etmek başarıya ulaşmanın en kestirme yoludur.

Tercihlerinizi planlarınız doğrultusunda gerçekleştirirseniz, yalnızca kariyerinizde ilerleme kaydetmezsiniz aynı zamdan bir alanda da kendinizi geliştirmiş olursunuz. Örnek verecek olursak muhasebe sektöründe bir kariyer yapmak istiyorsanız, bir ofis açıp bu alanda gelişme göstereceğiniz gibi, herhangi bir sektörde muhasebe biriminde çalışarak da kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu seçimleri yaparken hangisini tercih edince zevk alarak yapacağınızı düşünerek seçim yapın. Bu size kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmanız konusunda yardımcı olacaktır. Geçici çözümlere odaklanmak, yapılan hataların en başında gelmektedir. Hiçbir şekilde yardım almadan hedefinize doğru ilerlemek, kariyeriniz hakkında doğru adımlarla ilerlemenizi engeller.

Kazanç sağlamanın tek yolunu o güne kadar çalıştığınız firmada devam etmek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kendinize olan güveninizi kaybedip hata yapmaktan korkarak farklı planlar arayışına başlamak da bu durumda yapılan en büyük hatalardan biridir.

 

 

Benzer Konular

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin